
| Źródło: Artykuł partnera
siemię lniane złote czy brązowe - które wybrać ?

Siemię lniane – co to takiego?
Siemię lniane to dobroczynne ziarna, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzieje się to za sprawą składników, które mieszczą te małe nasiona. Są to m.in.:
- Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, stanowiące niemal 60% wszystkich tłuszczów zawartych w nasionach.
- Błonnik, który wykazuje pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit a także obniża cholesterol.
- Lignany, które wykazują pozytywny wpływ na wątrobę (tworzą warstwę ochronną) a także wykazują działanie antynowotworowe.
- Sterole roślinne, które chronią przed wolnymi rodnikami czy
- Substancje śluzowe, które wykazują pozytywny wpływ na kondycję układu pokarmowego.
Siemię lniane to również bogate źródło witamin i minerałów. Do witamin znajdujących się w lnie zaliczymy m.in. witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6 a także B3, czyli niacynę oraz B12, czyli kwas foliowy) oraz witaminę K, C i E. Wśród minerałów znajdziemy takie substancje jak cynk, miedź, selen, wapń, potas, magnez i mangan.
Zaleca się spożywanie codziennie od 1-2 łyżek stołowych lnu. Jego wprowadzenie do diety pozwala m.in. na redukcję cholesterolu, nadciśnienia tętniczego czy wrzodów żołądka. Jest również pomocny przy zaparciach, biegunkach czy wzdęciach a także bólu gardła czy kaszlu. Polecany w diecie osób zmagających się z cukrzycą i problemami hormonalnymi.
Len można stosować do zagęszczania owsianek czy jogurtów, dodawać go do kanapek czy sałatek. Z kolei gotowane ziarna i przygotowana w ten sposób zawiesina doskonale sprawdzi się jako zagęszczacz do sosów i zup.
Kaloryczność nasion lnu złotego na 100g to ok. 500 kcal, z kolei brązowego to ok. 530 kcal.
Len złoty – właściwości
Len złoty to nasiona uprawiane w Stanach Zjednoczonych, które składają się do 44% z oleju. Aż 51% tego oleju to kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Specjaliści wskazują, że złote nasiona lnu posiadają odpowiednią dla organizmu człowieka zbilansowaną ilość kalorii, tłuszczu i białka. Dzięki temu, że posiadają wysokie stężenie lignanów są szczególnie polecane osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów bądź zmagają się ze schorzeniami kości czy serca. Lignany regulują również gospodarkę hormonalną i wykazują właściwości antyoksydacyjne.
Len złoty znajdziesz na www.gomigo.pl
Len brązowy – właściwości
Len brązowy to nasiona uprawiane w Kanadzie, które składają się – podobnie jak len złoty – do 44% z oleju. Jednak aż 59% z nich stanowią kwasy omega-3. Len brązowy powoduje zmniejszanie chęci na słodycze, a więc pomaga m.in. w utracie wagi. Posiada delikatny orzechowy smak.
Co różni te dwa rodzaje lnu?
- Zawartość tłuszczu: len brązowy zawiera ich więcej, złoty mniej.
- Zawartość białka: więcej znajdziemy go w lnie złotym.
- Zawartość przeciwutleniaczy: len brązowy zawiera ich wyższe stężenie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj