Uwielbiamy smak dobrej kawy. Chętnie chodzimy do wybranych kawiarni, żeby spróbować jej w najlepszym wydaniu. Często jednak zadajemy sobie pytanie, czy da się w domowych warunkach przygotować kawę równie dobrą, a może i lepszą? Odpowiedź brzmi: tak.

Ważne aby kawa była świeżo zmielona. Dosłownie po kilku minutach od zmielenia większość substancji odpowiadających za odpowiedni smak i aromat kawy ulatnia się, dlatego kawę powinniśmy mielić zawsze zaraz przed jej przygotowaniem.

Jaki młynek wybrać?

  1. Możemy nabyć młynek ostrzowy bądź żarnowy. Zdecydowanie lepsze są te drugie. Ścierają one kawę, a nie tną.
  2. Młynek ręczny czy elektryczny? W warunkach domowych znakomicie sprawdzi się młynek ręczny, ponieważ rzadko kiedy istnieje potrzeba mielenia większej ilości kawy. Co więcej, ręczny młynek pozwala na zachowanie niepowtarzalnego aromatu kawy. Zazwyczaj posiada on regulację mielenia kawy w zależności od sposobu jej przyrządzania. Automatyczne młynki przydatne będą w każdej kawiarni czy domach, w których na co dzień przygotowywane są duże ilości naparu ze świeżo mielonych ziaren.

 

Podczas wyboru młynka do kawy powinniśmy kierować się głównie tym, do jakiego sposobu parzenia będziemy wykorzystywali kawę w nim zmieloną. Każdy rodzaj parzenia kawy wymaga trochę innego stopnia zmielenia kawy - nie każdy młynek jest w stanie podołać wyznaczonemu zadaniu.