Szykuje się prawdziwa rewolucja na rynku tytoniowym. Naukowcy opracowali i dopuścili już do sprzedaży papierosy bezdymne, nazywane waporyzerami. W Polsce mają pojawić się dzięki pozwoleniu ze strony Ministerstwa Zdrowia. Prawdopodobnie pod papierosami bezdymnymi kryje się mniejsza ilość substancji smolistych. Czy to wskazuje na to, że będzie można palić zdrowsze papierosy?

Nad papierosami bezdymnymi pracowano już od wielu lat. Mają one zastąpić tradycyjne papierosy, które ze względu na zawartość szkodliwych związków, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Waporyzery są nową kategorią wśród wyrobów tytoniowych, uregulowaną przez dyrektywę unijną. Waporyzerami nazywać będziemy urządzenia służące do odparowania składników z różnych mieszkanek, w tym także z tytoniu.
Dyrektywa unijna
W 2014 roku stworzono dyrektywę unijną mającą na celu eliminowanie palenia tytoniu w państwach należących do Unii Europejskiej. Tym samym papierosy bezdymne w Polsce będą musiały być wdrożone 20 maja. Nie obejdzie się to jednak bez różnych zmian na rynku tytoniowym.
Do 2020 roku będziemy musieli na dobre pożegnać się z popularnymi mentolowymi papierosami, a także innymi smakowymi. W sklepach nie dostaniemy także ciętego tytoniu zapachowego, to samodzielnego wyrobu papierosów. Jeśli zdecydujemy się na zakup powyższych produktów do tego czasu, zmierzymy się z drastycznymi fotografiami umieszczonymi na opakowaniach. Nie wiadomo dokładnie co znajdzie się na zdjęcia, propozycje będą umieszczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Zmiany nie ominą e-papierosów. Osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły zakupić elektronicznych papierosów, jak i również waporyzerów. Na wprowadzonych obostrzeniach tracić będą sklepy internetowe prowadzące dystrybucję wyrobów nowatorskich. Sprzedaż na odległość tych produktów będzie całkowicie zakazana.
Do tej pory możemy jeszcze korzystać z e-papierosów w miejscach publicznych. Po wejściu ustawy w życie, niestety będziemy mogli ponieść z tego tytułu konsekwencje.

Co na to Polska Izba Handlowa
W życie zaczną wchodzić rygorystyczne zmiany w trosce o zdrowie palaczy. Jak na to reaguje Polska Izba Handlowa? Podnosi alarm, wskazujący na drastyczny spadek wpływów funduszy z akcyzy do budżetu państwa. Ponadto Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o produkcję wyrobów tytoniowych (posiadamy 6 firm tytoniowych ze wszystkich 31 działających na obszarze UE).
Według Państwowej Izby Handlowej palacze tak szybko nie zrezygnują ze swoich ulubionych wyrobów tytoniowych. Wręcz przeciwnie, to może zmobilizować ich do rozkwitu czarnego rynku. W każdym roku produkuje się przynajmniej 200 tysięcy paczek papierosów, które nigdy nie zobaczą akcyzy.

Odbicie piłeczki
Na wszystkie obawy zarzucane ze strony PIH, Krajowa Izba Gospodarcza znajduje wytłumaczenie i kontrargument. Pozytywnymi stronami ma być oczywiście wypuszczenie na rynek mniej szkodliwych wyrobów. To może rozwinąć nowe trendy na polskim rynku. Jednocześnie w całej sytuacji doszukiwać się można tworzenia nowych przedsiębiorstw oraz co za tym idzie powstania wielu miejsc pracy.
Tym samym Krajowa Izba Gospodarcza pokazuje, że podnoszenie podatku akcyzowego nie jest skuteczną metodą z nałogiem tytoniowym. Natomiast nowatorskie wyroby mogą wyrównać sytuację nie tylko pod względem zdrowia palaczy, ale również zadowolić budżet państwa.
Wprowadzenie na rynek bezdymnych papierosów, szczególnie przez mniejsze przedsiębiorstwa nie będzie łatwym zadaniem. Firmy zainteresowane nowym produktem, będą musiały uiścić opłatę w wysokości 30-krotności przeciętnej pensji. Ponadto zanim wprowadzą waporyzery do obrotu w swojej ofercie, będą musiały uprzedzić rząd o tym zamiarze, z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem.

Waporyzery, a nikotyna
Wielbiciele nikotyny, na pewno wolą przejść do konkretów, i dowiedzieć się na czym będzie polegać palenie papierosów bezdymnych. W ich rękach może pojawić się nowoczesne urządzenie, do którego należy zaaplikować tytoń. Po rozgrzaniu go w wysokiej temperaturze, zostaną odparowane nikotyna oraz pozostałe szkodliwe substancje. Natomiast użytkownik bezdymnego papierosa przyjmie dawkę nikotyny w postaci uwolnionej pary wodnej.
Plusem dla zdrowia jest brak spalania, w wyniku którego dochodziło do uwalniania się rakotwórczych substancji. To jest największym dowodem na to, że papierosy bezdymne są zdrowsze. Nie jest to jeszcze do końca potwierdzone naukowo. Ponieważ do tego potrzeba wielu lat korzystania z nowatorskich wyrobów w praktyce.