
| Źródło: Artykuł partnera - foto: freepik - kroshka__nastya
Dieta niskowęglowodanowa — komu jest zalecana?

Czym są węglowodany?
Węglowodany inaczej cukry to związki chemiczne zbudowane z atomów wodoru, węgla oraz tlenu. Wytwarzane są w procesie fotosyntezy przez większość roślin. Ze względu na ich budowę wyróżnia się cukry proste – monosacharydy takie jak glukoza, czy fruktoza, oraz cukru złożone – oligosacharydy oraz polisacharydy.
Węglowodany są głównym źródłem energii w codziennej diecie. Określono, że dzienna minimalna dawka węglowodanów niezbędna do pracy mózgu to 130 g. W czasie procesów trawiennych cukry złożone rozkładane są na pojedyncze cząsteczki glukozy. Wchłaniane są one do krwiobiegu i transportowane z udziałem enzymu insuliny do wszystkich komórek organizmu.
Glukoza jest substratem w reakcji utleniania, podczas której dochodzi do wytworzenia cząsteczek energii, niezbędnej do funkcjonowania wszystkich komórek ludzkiego ciała.
Nadmiar glukozy przechowywany jest w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu lub zostaje przekształcona w tłuszcze, gromadzące się w różnych partiach ciała.
Warto podkreślić, że im krótszy jest łańcuch cukrowy, tym szybciej ulega rozkładowi, a organizm znów odczuwa potrzebę jedzenia. Dlatego zaleca się, by nasza codzienna dieta była oparta na węglowodanach złożonych – polisacharydach i oligosacharydach.
Węglowodany w codziennej diecie
Dzienna norma spożycia węglowodanów powinna pokrywać 45%-65% zapotrzebowania energetycznego. Różne produkty, zawiera różne rodzaje cukrów, do najczęściej występujących w naszej codziennej diecie zaliczamy:
Glukozę i fruktozę – występujące w owocach i niektórych warzywach, miodzie, syropie glukozowo-fruktozowym, oraz syropie kukurydzianym;
Sacharozę – czyli cukier stołowy rafinowany, produkowany między innymi z buraków, znajduje się również w cukrze trzcinowym, miodzie, i wielu innych roślinach;
Laktozę – cukier znajdujący się w mleku;
Maltozę – występuje głównie w produktach zbożowych, słodzie jęczmiennym oraz życie;
Skrobię – węglowodan znajdujący się w licznych roślinach, między innymi ziemniakach, czy suchych roślinach strączkowych;
Błonnik pokarmowy – obecny jest w owocach, warzywach i niektórych ziarnach zbóż. Choć nie jest on przyswajalny przez organizm, ma on istotne znaczenie do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Czym charakteryzuje się dieta niskowęglowodanowa?
Dieta nisko węglowodanowa – low carb high fat, oparta jest na ograniczeniu spożycia produktów węglowodanowych i zwiększeniu ilości białek oraz tłuszczy. Wyróżnia się kilka typów diet niskowęglowodanowych:
Umiarkowana – w której dzienne zapotrzebowanie energetyczne jest pokryte w 26%-45% węglowodanami;
Niskowęglowodanowa – dostarcza dziennie około 130 g węglowodanów, czyli około 26%, przy diecie 2000 kalorii;
Bardzo niskowęglowodanowa — ketogeniczna, dzienna ilość węglowodanów to jedynie 20 g — 50 g.
Nie ma jednej diety niskowęglowodanowej, poza dietą ketogeniczną można jeszcze wymień style żywienia paleo, South Beach, czy też Kwaśniewskiego.
Liczne badania wykazały, że dieta niskowęglowodanowa pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Obniżenie ilości węglowodanów w codziennych posiłkach do około 20 g – 50 g na dobę wprowadza organizm w stan ketozy. Źródłem energii dla komórek stają się ciała ketonowe, powstające w procesach metabolicznych tłuszczu.
Komu zalecana jest dieta węglowodanowa?
Liczne badania porównawcze wykazały, że dieta niskowęglowodanowa np. ketogeniczna to skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Na przykład w grupie 148 otyłych kobiet i mężczyzn bez obciążeń chorobowych, porównano spadek masy ciała na dwóch różnych dietach low carb (dobowa ilość węglowodanów wynosiła 40 g) oraz z zawartością 55% procent węglowodanów. Średni ubytek masy ciała u osób z grupy 1 wynosił 5,3 kg, zaś w grupie 2 – 1,8 kg.
Dieta niskowęglowodanowa umiarkowana oraz ketogeniczna są zalecane osobom cierpiącym na insulinooporność, oraz cukrzycę typu II. Wpływa na wyrównanie glikemii, co pozwala na zmniejszenie dawek przyjmowanych leków. Co zostało potwierdzone przez liczne badania. Trzeba jednak pamiętać, że nadal lekarze rekomendują dietą opartą o produkty z niskim indeksem glikemicznym. Może to wynikać z faktu, że dieta niskowęglowodanowa musi być odpowiednio opracowana, by wyrównać niedobory powstałe w wyniku braku niektórych produktów.
Jeśli szukasz optymalnie opracowanej diety low carb lub keto, sprawdź ofertę firmy Fit catering, w której wszystkie plany żywieniowe rozpisywane są przez doświadczonych dietetyków. Więcej informacji znajdziesz na https://fit-catering.pl/.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj