
| Źródło: Artykuł partnera
Jak wygląda badanie fizykalne podczas konsultacji lekarskiej online?

Czym jest badanie fizykalne?
Badanie fizykalne, nazywane też badaniem przedmiotowym, jest podstawową częścią diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. Bazuje na wcześniejszym wywiadzie z chorym i kilku czynnościach umożliwiających rozpoznanie choroby, m.in. na osłuchiwaniu, opukiwaniu, badaniu palpacyjnym, pomiarze tętna i temperatury, ocenie wyglądu zewnętrznego pacjenta. Badanie fizykalne służy do rozpoznania choroby, ale nie musi być przeprowadzane na wizytach kontrolnych, jeśli wywiad z pacjentem nie wskazuje na taką konieczność.
Zdalne e-konsultacje to doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących regularnego kontaktu z lekarzem, bez konieczności wizyt w gabinecie. Serwis Welbi to platforma, która umożliwia szybkie skontaktowanie się z wybranym specjalistą 7 dni w tygodniu, o dowolnej godzinie. Wejdź na stronę https://www.welbi.pl/konsultacja-lekarska-online/ i poznaj ofertę konsultacji lekarskich. Za pośrednictwem serwisu możesz również otrzymać receptę lub zwolnienie lekarskie.
Badanie fizykalne podczas teleporady
Teleporada polega na zdalnej konsultacji lekarskiej, co wyklucza bezpośrednie przeprowadzenie pełnego badania fizykalnego przez lekarza. Możliwe jest jednak zrealizowanie części diagnostyki przedmiotowej. Podczas rozmowy pacjent otrzymuje dokładne zalecenia od lekarza, w jaki sposób ma przeprowadzić badanie palpacyjne. Bardzo przydatne są wszystkie urządzenia umożliwiające sprawdzenie takich parametrów jak: ciśnienie i puls, masa ciała, temperatura. Osoby chorujące na cukrzycę muszą pamiętać o zmierzeniu glukozy i podaniu lekarzowi dokładnego wyniku. W zdalnej konsultacji przydają zdjęcia, które pacjent powinien zrobić zmienionej części ciała, jeśli istnieje taka możliwość. Fotografie szczególnie pomocne są podczas teleporady z dermatologiem. Jeżeli pacjent ma wyniki badań, wydruki USG lub RTG, a dotyczą one obecnego stanu chorobowego, ich skany lub fotografie należy przesłać lekarzowi na e-mail. Nie tylko uzupełniają wywiad lekarski o niezbędne informacje, lecz także znacznie ułatwiają postawienie diagnozy. W wielu przypadkach wyniki badań są wystarczające i wykluczają konieczność przeprowadzenia badania palpacyjnego.
Kiedy brak badania palpacyjnego wyklucza teleporadę?
Jeśli wywiad lekarski okaże się niewystarczający, a pacjent nie jest w stanie (nie może z powodu ograniczenia ruchowego lub nie potrafi) przeprowadzić badania palpacyjnego, lekarz może zasugerować wizytę stacjonarną lub pilne udanie się do najbliższej placówki medycznej. Szczególną trudność sprawia zdalne badanie palpacyjne tkanek miękkich, guzków i węzłów chłonnych, do których oceny niezbędna jest wiedza medyczna.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj