
| Źródło: http://smaczniezjesc.wordpress.com/
Zimny jak majonez

Głównymi składnikami majonezu są oliwa i żółtka. Przyprawione sola, cytryną i białym pieprzem. Co odważniejsi dodają też musztardę, która zaostrza smak. O tym, że lepiej zrobić majonez samemu niż kupić w sklepie przekonywać nie musze. Żeby Was oświecić przypomnę tylko ,że w gotowym produkcie ze słoika znajdziemy : stabilizatory, konserwanty, barwniki i aromaty syntetyczne. Brzmi smacznie? Wcale.
Skąd się wziął?
W Nowym Yorku w sklepie delikatesowym, w roku 1905 niemiecki emigrant o znajomo brzmiącym nazwisku Hellmann sprzedawał majonez robiony przez swoją żonę. Produkował je w dwóch odmianach. Po czym wkładał do drewnianych skrzyneczek. Żeby móc je odróżnić jedną odmianę oznaczał niebieską wstążeczka.
W Polsce po raz pierwszy produkcja majonezu ruszyła w 1959 roku w Kielcach. Dzisiaj produkcją zajmuje się wiele firm spożywczych. Produkują majonez stołowy, czyli ten najzwyklejszy. Sałatkowy, tańszy i gorszy gatunkowo, na bazie wody i składników chemicznych. Sos majonezowy, który jest prawie płynny. Oraz majonez dekoracyjny, gęsty, smaczny, doprawiony i ułatwiający dekorowanie potraw.
Domowy najlepszy
Ze smutkiem musze przyznać ,że majonezy produkowane na skalę przemysłowa wyparły ten robiony w domu. A przecież to jest proste i nie zabiera nam dużo czasu. Sami zobaczcie:
-wbijamy do miski 2 żółtka
-dodajemy pół łyżeczki soli i cukru
-jedną łyżeczkę musztardy
-pół szklanki oliwy
-jedna łyżkę octu
Miksujemy to wszystko na wysokich obrotach miksera i w ciągu zaledwie kilku minut mamy pyszny majonez. Możemy go używać do jajek na twardo, do sałatek, surówek i wędlin. Moja siostrzenica polubiła ostatnio kanapki z majonezem. Zamiast masła. Więc jak widać dla każdego coś innego.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj