
| Źródło: Artykuł partnera
Ogólne zasady doboru wina do posiłku

Jakie dobrać wino do dania? Sprawdź, który szczep i rodzaj sprawdzi się najlepiej do danego posiłku!
Jest kilka zasad, które można ogólnie odnieść do łączenia wina z posiłkiem. Jeżeli chcemy poznać wszystkie tajniki, możemy zapisać się na kurs sommelierski online. Warsztat Mistrza umożliwia naukę w wygodny sposób, kiedy czas nam na to pozwala. Jednak możemy posiąść wiedzę o winach dla siebie lub celem podniesienia swoich kwalifikacji. Jako kucharz, kelner czy barman też będziemy potrzebowali wiedzy o winie.
Co powinniśmy wiedzieć na początek? Nawet gdy podajemy posiłek tylko swojej rodzinie, dobrze jest wybrać odpowiednie wino. Pierwszą zasadą będzie podanie tego samego wina do obiadu, którego używamy do ugotowania posiłku. Czasem marynujemy mięso w sosie z winem czy też samo wino jest jednym ze składników. Podając to samo wino albo egzemplarz zbliżony smakiem sprawiamy, że posiłek, jak i trunek mają jedną nutę smakową, a przez to jego walory są zdecydowanie wyższe.
Stosuje się też zasadę, że do mięsa czerwonego podajemy również czerwone wino, a do mięsa białego – w tym owoców morza i ryb – wino białe. Im cięższy i bardziej sycący posiłek, tym lepsze będzie wino o bogatym aromacie. Do lżejszych potraw podajemy lżejsze w smaku wino. Jeśli wybieramy dania regionalne, warto też sprawdzić, jakie wino pochodzi z tego regionu. Może się zdarzyć, że jego smak będzie wyśmienicie pasował do potraw uznanych, jako tradycyjne w tej okolicy.
Inne wino do obiadu, deseru i kolacji – czy tak trzeba robić?
Choć można stosować się do kilku prostych zasad, które są bardzo uogólnione, możemy też znaleźć szereg porad dotyczących konkretnych posiłków. Zapisanie się na kurs sommelierski pozwoli nam poznać ponad 1300 szczepów wina! Czy warto znać je wszystkie? Jeśli często gotujemy i chcemy zaskoczyć gości posiłkiem oraz podanym winem, dobrze jest znać choć najbardziej popularne szczepy. Jeśli jednak chcemy zostać profesjonalnym sommelierem, obowiązkowa będzie znajomość wszelkich możliwych połączeń.
W restauracjach do każdego dania podawane jest inne wino. A czy w domu musimy robić tak samo? Można powiedzieć, że jest to pożądane. Zwłaszcza jeśli posiłek jest zróżnicowany. Inne wino będzie pasować do wytrawnego obiadu, a inne lepiej smakuje ze słodkim deserem. Do kolekcji możemy podać po prostu trunek wysokoprocentowy. Dlatego jeśli decydujemy się na posiłek składający się z wielu potraw, można albo wybrać tę samą nutę smakową i jedno wino, albo wybrać kilka szczepów wina, które podkreślą smak konkretnej potrawy.
Szczepy wina a popularne dania
Może nas zaskoczyć fakt, że wino można podać do drogich posiłków składających się na przykład z owoców morza, ale i tak potocznych jak hamburger. W zasadzie do każdego dania można podać kilka opcji win, które smakiem będą dopasowane.
Do owoców morza, ryb, w tym ryb wędzonych, dobrze sprawdzi się Chardonnay. To wino można podać do sandacza, halibuta, łososia, a nawet homara. Przy daniach mięsnych trzeba wziąć pod uwagę rodzaj mięsa. Przykładowo dzikie ptactwo dobrze będzie smakować nawet z Bordeaux czy Merlot, ale już kurczak czy indyk lepiej będzie smakować z Chardonnay, a do gęsi i kaczki podamy np. Riesling czy Pinotage. Do wołowiny najlepsze są wina jakościowe, jak Bordeaux, Cabernet Sauvignon czy Barolo. Te wina można podać również do dziczyzny lub wybrać Chardonnay. A to wino pasuje też do wieprzowiny, choć i ją można podać z Chanti, Pinotage czy Merlot. A co z cielęciną i jagnięciną? Tu sprawdzi się Rioja.
Z kolei podając desery, możemy skupić się na ich ogólnym smaku. Do słodkich ciast, jak czekoladowe, i deserów owocowych, np. szarlotki, pasuje słodki Muscat. Do makowca, sałatek owocowych czy kawy podamy Porto, Sherry Cream czy Malagę. Można nawet powiedzieć, że do większości deserów możemy w ciemno podawać Muscat. Nie popełnimy wtedy błędu, podkreślając słodycze słodkim winem.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj