Mamy już niemalże listopad, słońca coraz mniej, a warunki atmosferyczne wskazują na zimę niż złota Polską jesień. Zapominają o tym jednak niektórzy kierowcy a tym samym stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Wielkimi krokami zbliża się zima. Synoptycy zapowiadają częstsze opady deszczu oraz pierwsze opady śniegu w powiecie żuromińskim, niebawem bo 12 listopada. Kierowcy już dziś powinni zadbać o dostosowania swoich pojazdów do zmieniających się warunków pogodowych m.in. sprawdzić stan opon a może dokonać ich wymiany z letnich na zimowe. Ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu są wycieraczki, aby ich wykorzystanie w pełni zapewniały kierowcy dobre pole widzenia, czy też sprawdzić oświetlenie zewnętrzne pojazdu, a w przypadku, gdy jest niekompletne je uzupełnić. Obecnie wieczorami, jak również o poranku, mamy do czynienia z istniejącym zamgleniem. Mgła ogranicza mocno widoczność, dlatego warto zachować szczególną ostrożność, używać dodatkowych świateł tj. przeciwmgłowych a przede wszystkim dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków.
Apel skierowany jest również do pieszych i rowerzystów (Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego), którzy powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Posiadanie przy sobie sprawnego oświetlenia roweru czy elementu odblaskowego spowoduje, że będziemy widoczni dla kierowcy z dużej odległości a tym samym pozostawimy kierowcy czas na właściwa reakcję, często ratującą życie i zdrowie.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza się w porze od zmierzchu do świtu po drodze, poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Drogi kierowco! Apelujemy!!! nie narażaj ani siebie, ani innych uczestników ruch.

Dbaj o życie i zdrowie, zdejmij nogę z gazu.

 

mł. asp. Tomasz Łopiński