
| Źródło: Materiał zewnętrzny
Walcowanie: od blach do wytrzymałych konstrukcji

Metalowe elementy zyskują swój kształt nie tylko pod wpływem poddania ich obróbce mechanicznej, ale także plastycznej. Właśnie takim procesem jest walcowanie. To podstawowa metoda kształtowania blach, prętów, rur, kształtowników i innych wyrobów hutniczych o różnej grubości i różnych wymiarach. Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie usługę walcowania? Odwiedź stronę https://hakotech.pl/ i zapoznaj się z ofertą Hako Technology.
Na czym polega walcowanie?
Jak wskazuje na to sama nazwa, w procesie walcowania dochodzi do przesuwania metalowego elementu pomiędzy rolkami walcarki, które obracają się z obu jego stron. W praktyce przemysłowej rozróżnia się dwie techniki walcowania: na zimno i na gorąco.
Walcowanie na zimno polega na wytworzeniu nacisków, które mają za zadanie uplastycznić obrabiany materiał. Pod wpływem działających sił, następuje jego spłaszczenie i wydłużenie. Jak wskazuje na to sama nazwa, proces ten jest przeprowadzany w warunkach termicznych poniżej temperatury rekrystalizacji. Co to oznacza w praktyce? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem, bo wartość ta jest inna dla każdego rodzaju materiału. W przypadku stali, mówimy o temperaturach zamykających się w przedziale od ok. 400 do ok. 600 stopni Celsjusza. Proces ten ma zastosowanie w przypadku produkcji dość cienkich elementów: niektórych rur, blach, folii i taśm.
W procesie walcowania na zimno stosowane są maszyny nazywane walcarkami. Obrabiany materiał jest umieszczany na rolkach prowadzących, które kierują go między twarde walce, generujące nacisk na jego powierzchnię. W rezultacie, następuje odkształcenie elementu.
Istotą walcowania na gorąco jest poddanie materiału naciskom wywołującym naprężenia w warunkach termicznych powyżej temperatury rekrystalizacji charakterystycznej dla danego elementu. To sprawia, że możliwe jest zmniejszenie siły nacisku. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury maleje opór plastyczny metalu. Ta technika ma zastosowanie przy produkcji zarówno cienkich, jak i grubych elementów.
Do wykonania tego procesu potrzebne są specjalne walcarki. Zasada ich działania nie odbiega znacząco od bardziej tradycyjnych odpowiedników. Największą różnicą jest ogrzanie materiału przed rozpoczęciem walcowania i chłodzenie po ukształtowaniu elementu.
Z punktu widzenia klienta niezwykle istotne jest, aby wykonawca dysponował parkiem maszynowym pozwalającym na pracę z różnymi materiałami, charakteryzującymi się różną grubością. Jak możemy przeczytać na stronie https://hakotech.pl/oferta/walcowanie/, Hako Technology dysponuje maszynami mogącymi walcować arkusze o grubości 1,25 mm, 5,5 mm i 8 mm. To sprawia, że specjalista w dziedzinie obróbki metalu jest w stanie zrealizować niemal każde zlecenie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj