UOKiK prowadzi specjalny rejestr produktów niebezpiecznych dla naszego zdrowia, od początku tego roku pojawiło się w nim aż 28 nowych pozycji. Niestety najwięcej pojawia się tam przedmiotów z branży dziecięcej, a aż trzy są oznaczone jako „mogące doprowadzić do śmierci”

Wiele wskazuje też na to, że w tym roku może paść rekord pod względem ilości wpisów. Ostatni padł w zeszłym roku, gdy do spisu dodano 100 nowych pozycji.

Ważne jest to, że co roku pojawia się na liście około 30 pozycji najgorszego rodzaju. To takie, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

Nikt nie ma wątpliwości, że niebezpiecznych produktów przybywa z powodu coraz większego importu towarów z Chin i innych państw z Dalekiego Wschodu. Ale i polscy producenci nie są bez winy. Mamy początek kwietnia, a urząd wpisał już cztery pozycje na wspomnianą listę w której 2 na 4  są produkcji polskiej, są to głównie materiały budowlane.

Na listę wpisano w tym roku m.in.:

  • Zabawkę dla dzieci do lat 3, pochodzącą z Chin, "Delfinek z latającą piłeczką 25 cm", którego używanie grozi uduszeniem, udławieniem i zatruciem się przez dziecko
  • Polskie łóżko piętrowe, na którym dziecko może złamać sobie kończynę
  • Lalkę, wyprodukowaną w Chinach, do produkcji której użyto zbyt dużych ilości substancji chemicznej, co grozi zatruciem dziecka. 
  • Zestaw lokomotywa i cztery klocki w kształcie liter i cyfr z elementami grzechoczącymi ze sztywnego tworzywa sztucznego i sześć tekturowych kart z kolorowymi obrazkami. Może doprowadzić do udławienia, uduszenia lub zatrucia dziecka z powodu źle zabezpieczonego pojemnika na baterie.
  • Wyrób w kształcie rybki, wykonany z tworzywa sztucznego, posiadający cztery kółka o półkolistych zakończeniach. Po bokach zabawka ma powycinane otwory w różnych kształtach. Małe elementy mogą powodować uduszenie.
  • Maskotka, kaczuszka wydająca głos. Zabawka jest mała, a jej używanie grozi udławieniem i uduszeniem się dziecka. Prezes UOKiK nakazał wycofanie jej z obrotu i odkupienie przez sklepy od klientów.
  • Ogrodowy fotel "Falbana", polskiej produkcji, który jest niebezpieczny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mebel posiada zadziory i ostre krawędzie, które mogą spowodować rany kłute i cięte. 
  • Grill stołowy polskiej firmy Jula. Posiada wady konstrukcyjne w postaci braku uchwytu przy ruszcie, co uniemożliwia bezpieczne podnoszenie rusztu w trakcie grillowania i może spowodować poważne poparzenie użytkownika.

Jeśli chcecie Państwo zapoznać się z pełną listą towarów, to są dostępne w załączonym linku: Rejestr produktów niebezpiecznych