Parlament Europejski opowiedział się za likwidacją zmiany czasu. Jednak jeszcze nie w tym roku. Europejczycy przestaną przestawiać zegary na czas letni i zimowy od 2021 roku. Zgodnie z przyjętą dyrektywą państwa członkowskie same zdecydują o swojej strefie czasowej.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku – informuje serwis prasowy Parlamentu Europejskiego.

W trakcie wtorkowego posiedzenia, 26 marca w Strasburgu projekt poparło 410 posłów. 192 było przeciwnych, a 51 wstrzymało się od głosu.

Propozycja zgłoszona przez Komisję Europejską zakładała, że zmiana czasu miałaby obowiązywać już od tego roku. Posłowie, popierając zmiany zdecydowali, że nowe prawo będzie obowiązywać od 2021 roku. Do tego czasu zegarki przestawimy więc co najmniej 4 razy.

Teraz Parlament Europejski o zmianach będzie dyskutować z ministrami UE. Debaty mają uzgodnić ostateczny kształtu przepisów.

Komisja Europejska przed stworzeniem dokumentu, nad którym we wtorek głosowali posłowie zleciła przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców Unii Europejskiej. W sprawie zmiany czasu wypowiedziało się 4,6 mln osób, z których 84% było za zakończeniem praktyki zmiany czasu.

UE po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku, w celu zapewnienia zharmonizowanego podejścia do zmiany czasu w ramach jednolitego rynku, wcześniej krajowe praktyki i harmonogramy dotyczące czasu letniego były rozbieżne. Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego nakłada na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrót do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.