Zima coraz bliżej, więc rozpoczął się sezon zamarzniętych szyb samochodowych i dodatkowego przygotowania naszych pojazdów przed wyruszeniem w trasę. Pierwsze skrobanie szyb większość z nas ma już za sobą.

Zazwyczaj przy skrobaniu szyb urchamiamy już silnik auta, aby przy pomocy ciepłego nawiewu szybciej uporać się z zamarzniętymi szybami. Niestety taki proceder nie do końca jest zgodny z prawem i możemy za to otrzymać nawet dwa mandaty karne.

Pierwszy mandat, ten mniejszy możemy otrzymać za pozosotawienie pracującego silnika i oddalenie się od pojazdu. Kierowca powinien mieć przez cały czas całkowitą kontrolę nad swoim pojazdem, ale nie jest w stanie tego spełnić chodząć wkoło auta ze skrobaczką. Ten mandat może uszczuplić nasz portfel o 50-100 złotych.

Drugi mandat można dostać za postój z włączonym silnikiem dłużej niż jedną minutę w terenie zabudowanym. Według prawa taki pojazd produkuje nadmierną emisję spalin do środowiska oraz hałas. Za postój z włączonym silnikiem dłużej niż 1 minutę w terenie zabudowanym zapłacić możemy nawet 300 złotych.