Opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny wyniesie, według wstępnych szacunków, 15 zł miesięcznie. Będzie doliczana do rachunku za energię elektryczną - stwierdził Krzysztof Czabański sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wywiadzie dla Onetu.

Nowa tzw. duża ustawa medialna będzie gotowa do końca marca. Głównym jej celem jest zmiana zasad finansowania mediów publicznych w Polsce.  Abonament radiowo-telewizyjny już niedługo zastąpi składka audiowizualna, płacona łącznie za możliwość słuchania radia i oglądania telewizji.

Będzie wynosiła około 15 zł. To dużo mniej niż dziś, obecnie opłata ta wynosi 22,70 zł.

Składka audiowizualna będzie ściągana wraz z rachunkiem za prąd, będzie więc płacona "od gospodarstwa" i ma być powszechnie egzekwowana

Wiceminister zapytany o ulgi stwierdził, że – będą zachowane, zależy nam szczególnie na ulgach dla osób z niepełnosprawnościami i starszych, po 75. roku życia.

Dziś telewizja publiczna w ok. 20 procentach jest utrzymywana z wpływów z abonamentu, który płaci zaledwie ok. 8 proc. obywateli. Reszta wpływów pochodzi z finansowania komercyjnego.