Czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia w Polsce związane z pandemią? Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego decyzja powinna zostać podjęta w najbliższych dniach.

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski i wskazał, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Adam Niedzielski na pytania dotyczące rodzajów planowanych restrykcji, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Minister zdrowia wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Od 15 grudnia obowiązują zmniejszone limity obłożenia w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach. Limit został zmniejszony z 50 proc. do 30 proc. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Takie same limity obowiązują w obiektach sakralnych.

Dodatkowo w lokalach gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić minimum 1,5 metra. Odległość nie będzie musiał być zachowana w przypadku ustawienia między stolikami przegrody o wysokości przynajmniej 1 metra powyżej powierzchni stolika. Limity te nie dotyczą osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.