Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa konstancińskiego magistratu podpowiada jak dokarmiać łabędzie i kaczki. Warto wziąć sobie te wskazówki do serca, bo próbując nieumiejętnie pomóc ptakom, możemy im wręcz zaszkodzić.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna od grudnia monitoruje ptactwo, które pozostało i zimuje przy zbiornikach wodnych w naszym mieście. W dni kiedy temperatury spadały poniżej zera, łabędzie i kaczki dokarmiane były ziarnem pszenicy zmieszanym z kukurydzą. Codziennie kontrolowany był też stan zamarznięcia wody.

Jak pomagać?

Dokarmianie jest formą ochrony ptaków. Może być też doskonałą okazją do ich obserwacji, poznania różnorodności gatunkowej, pogłębienia wiedzy czy odnalezienia pasji. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, bo próbując nieumiejętnie im pomóc, możemy wręcz zaszkodzić. 

Poniżej publikujemy kilka wskazówek:

  • Pamiętaj o tym, że zdrowe, dobrze odżywione ptaki mogą bez pożywienia przetrwać kilkanaście dni.
  • Dokarmianie dzikich łabędzi i kaczek jest uzasadnione tylko i wyłącznie podczas silnych mrozów, kiedy zbiorniki wodne pokryte są lodem i ptactwo nie ma dostępu do roślinności wodnej
  • Bezpiecznym pożywieniem dla łabędzi i kaczek są ziarna zbóż, np. pszenica, owies, również kasze (nieprażone), płatki zbożowe lub specjalny granulat dla ptaków wodnych. Pamiętajmy, że karma, którą podajemy powinna być sucha, wtedy nie ma niebezpieczeństwa, że zamarznie luz spleśnieje.
  • Nie należy dokarmiać łabędzi chlebem, ponieważ jedzony przez dłuższy czas powoduje schorzenia układu pokarmowego, prowadzące do osłabienia ptaków i ich zamarzania! Słone odpadki z ludzkich stołów, chleb czy spleśniała karma powoduje chroniczną biegunkę i chorobę zwaną kwasicą. 
  • Łabędzie, tak jak wszystkie blaszkodziobe, potrzebują do prawidłowego pobierania pokarmu  wody. Jest im ona także niezbędna do odpowiedniej pielęgnacji upierzenia, które zabezpieczają natłuszczając wydzieliną z gruczołu kuprowego. Brak pielęgnacji piór powoduje wnikanie wody w pobliże ciała ptaka, narastanie na piórach warstwy lodu, wychłodzenie organizmu,a w konsekwencji znaczne osłabienie ptaków i ich przymarzanie do tafli lodu.

Dlatego apelujemy! Pomagajmy, ale z głową!