
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Co to jest logistyka pierwszej mili?

Logistyka pierwszej linii — co to takiego?
Mianem logistyki pierwszej mili określa się procesy odbywające się w ramach pierwszego ogniwa łańcucha dostaw. Etap ten zwykle zaczyna się w momencie, w którym klient złoży zamówienie, a kończy wtedy, gdy skompletowane produkty ruszą w drogę do kupującego. Niezwykle istotne znaczenie logistyki pierwszej mili zna każdy przedsiębiorca. W zależności od formy jego działalności procesy logistyczne z nią związane mogą wyglądać nieco inaczej, dlatego przed zaplanowaniem ich należy dokładnie określić potrzeby biznesu w tym zakresie i na tej podstawie opracować łańcuch dostaw.
Firma powinna także dysponować odpowiednio zaprojektowanymi przestrzeniami przemysłowymi i logistycznymi, np. magazynami czy centrami dystrybucji. Takie obiekty na europejskim rynku buduje na przykład firma Panattoni. Wieloletnie doświadczenie i otwartość na potrzeby klientów rozmaitych branż przyniosły temu deweloperowi tytuł lidera rynku powierzchni przemysłowych w Europie. Panattoni stale poszerza swoją ofertę, proponując przedsiębiorcom także obiekty built-to-suit, czyli zaprojektowane od podstaw specjalnie dla danej działalności. Więcej informacji na temat tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.
Jakie procesy obejmuje logistyka pierwszej linii?
W ramach logistyki pierwszej linii najczęściej wykonywane są następujące czynności:
- kompletacja zamówień — ma miejsce zaraz po zarejestrowaniu zamówienia w systemie. W jej ramach następuje zebranie i przygotowanie przedmiotów, które mają zostać wysłane do klienta;
- pakowanie — by towary bezpiecznie dotarły w wyznaczone przez klienta miejsce, muszą zostać odpowiednio zapakowane. Na tym etapie przedsiębiorca musi np. umieścić skompletowane zamówienie w opakowaniu, w razie potrzeby — dodatkowo zabezpieczyć, a także nakleić etykietę przewozową;
- załadunek — zapakowane zamówienie umieszczane jest następnie w strefie wydań, gdzie następuje weryfikacja danych przesyłki. Potem ładunek zostaje umieszczony w pojeździe transportowym, którego zadaniem jest dostarczyć go do klienta lub punktu pośredniego łańcucha dostaw.
Jaka jest różnica pomiędzy logistyką pierwszej i ostatniej linii?
W prasie branżowej częściej niż o logistyce pierwszej linii można przeczytać na temat logistyki ostatniej linii. Choć te dwa pojęcia są do siebie dość podobne, nie należy ich używać wymiennie, ponieważ kryją się pod nimi zupełnie odmienne wyzwania i procesy logistyczne. Jak wskazują nazwy obu tych koncepcji, dotyczą one dwóch skrajnych etapów łańcucha dostaw. Logistyka pierwszej linii to procesy związane z wysyłką towarów, a logistyka ostatniej linii dotyczy dostawy produktu do klienta bądź docelowego miejsca (np. sklepu stacjonarnego).
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj