Można już kupić bilety do przedziałów, w których będzie obowiązywać strefa ciszy. Na taki komfort będą mogły liczyć osoby podróżujące Pendolino.

Bilety z rezerwacją od 17 kwietnia, będą mogły obejmować strefę ciszy, która przydzielona zostanie na każdy 7 wagon w pociągach Pendolino. W przedziałach tych, nie będzie można słuchać głośnej muzyki, rozmawiać przez telefon, a nawet głośno rozmawiać z współtowarzyszami podróży.
Pomysł o wprowadzeniu strefy ciszy został zainspirowany stosowanym rozwiązaniem przez koleje niemieckie oraz czeskie. Ponadto w celu zweryfikowania słuszności wprowadzenia takich udogodnień, przeprowadzono sondę. Według wyników ankiety, średnio co druga osoba, chętnie skorzystałaby z możliwości przebywania w strefie ciszy, podczas swojej podróży pociągami.

Osoby podróżujące w strefie ciszy, będą musiały dostosować się do panującej ciszy. Zakaz odbywania głośnych rozmów telefonicznych, bądź z innymi uczestnikami podróży, brak możliwości słuchania głośnej muzyki, lub oglądania filmów na laptopie bez użycia słuchawek, to tylko z niektórych warunków, mających na celu zwiększenie komfortu podróżujących Pendolino.

Za bilety w strefie ciszy, nie będzie obowiązywała żadna dopłata. Jedynie kupujący bilet, musi podjąć decyzje o wyborze miejsca: w przedziale standardowym, bądź w przedziale, w którym obowiązuje całkowita cisza. Na razie przedziały ze strefą ciszy mają być do dyspozycji uczestników podróży, przez dwa miesiące, po tym okresie czasu jeśli, wersja pilotażowa ucieszy się aprobatą ze strony pasażerów oraz obsługi, projekt będzie kontynuowany.