Jak co roku o tej porze kierowcy zadają sobie pytanie kiedy zmienić opony na zimowe. Zbliżające się wielkimi krokami Święto Zmarłych jest odpowiednim momentem, aby głęboko się zastanowić nad zmianą ogumienia. Dotyczy to przede wszystkim kierowców, którzy w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich mają do pokonania wiele kilometrów. Zaplanowanie wymiany ogumienia na przełomie października i listopada pozwoli nam uniknąć oczekiwania w kolejkach.

W niektórych krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. W Polsce choć nie jest to uregulowane prawnie zaleca się ich używanie. I choć brak zimowego ogumienia nie poskutkuje mandatem karnym, policja przypomina o pogorszonej przyczepności i związanym z tym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kiedy i dlaczego należy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe = bezpieczeństwo! Pod koniec października pogoda szczególnie daje nam się we znaki. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. Wielu producentów ogumienia  zaleca, że gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. opona zimowa w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, że opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania.

Wymiana opon zanim przyjdzie zima sprawi, że za kierownicą poczujemy się pewniej nawet na śliskiej nawierzchni. Pomyślmy o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego.

rp/in