Wiosna zbliża się wielkimi krokami, na drodze coraz częściej będzie można spotkać motocyklistów. Warto więc sobie przypomnieć, jak zachować się wobec nich i dlaczego lepiej częściej zerkać w lusterka.

Kierowcy po zimie nie są przyzwyczajeni do obecności jednośladów na drogach. Nagłe zmiany pasa ruchu, długie przerwy pomiędzy zerkaniem w lusterko a zmianą pasa i uniemożliwianie motocyklistom poruszania się pomiędzy pasami to nasze główne grzechy. Pamiętajmy, że motocykl nie musi poruszać się z niedopuszczalną prędkością, by „zaskoczyć” nas swoją obecnością na drodze. Pamiętajmy, że motocykl może omijać samochody stojące w korku jadąc pomiędzy pasami ruchu. 

Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla - nie standardowych 2, ale nawet 4 sekund. Należy pamiętać, że w razie zderzenia kierowca motocykla jest kilkadziesiąt razy bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta. Wyjątkowo dużo wypadków zdarza się między godziną 11.00 a 20.00, więc warto w tym czasie jeszcze bardziej zwiększyć czujność, tym bardziej że motocykl jest znacznie mniej widoczny niż inne pojazdy. 
Szczególnie niebezpieczne są skrzyżowania - ponad 1/3 kolizji z motocyklami zdarza się właśnie tam.

Pamiętajmy, aby dawać kierującym motocyklami przestrzeń do zmiany pasa i odpowiednio wcześnie sygnalizujmy manewr, jaki planujemy wykonać. Sprawdzajmy lusterka, pamiętajmy o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykl jest na tyle mały, że cały może znaleźć się w martwym polu.

Dla przestrogi  materiał filmowy