Kubuś Puchatek, najlepszy przyjaciel Krzysia, mieszkaniec Stumilowego Lasu, zawsze gotowy na małe co nieco.

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby Kubusia Puchatka. Kochają go wszyscy, niezależnie od tego ile maja lat, gdzie mieszkają, jakim językiem mówią, jaki maja kolor skóry czy iloraz inteligencji. Jego siła tkwi w bezpretensjonalności, prostocie i poczciwości. Ma on swoje przywary, ale jest na tyle sympatyczny, że wszyscy wybaczają mu jego niedoskonałości. Gdyby to nie zadziałało, to pozostaje jeszcze litość, no bo jak tu gniewać się na misia o Bardzo Małym Rozumku?
Kariera Kubusia Puchatka zaczęła się w 1926 roku, kiedy to ukazała się pierwsza książka o nim pióra Alana Aleksandra Milne (1882-1956), angielskiego pisarza, dramaturga, dziennikarza słynnego, satyrycznego "Puncha". Oprócz Puchatka, na jej kartach pojawili się Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś. Pierwowzorem tego ostatniego bohatera był syn autora - Christopher Robin Milne.
Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół pokochały dzieci i dorośli na całym świecie. Jego powiedzonka i sposób myślenia już dawno oderwał się od bohaterów i samodzielnie funkcjonuje w powszechnej świadomości, jak chociażby jego słynne Małe Co nieco, które można nawet znaleźć w menu w restauracjach. Psychologowie są zgodni, że Puchatek uczy dzieci właściwego zachowania. Poprzez swoje przygody, czasem porażki, pokazuje dzieciom, jak należy właściwie zachowywać się, jak traktować przyjaciół i bliskie osoby.
Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest na pamiątkę urodzin jego twórcy - Milne urodził się 18 stycznia 1882 r.