Tomasz Nitka, polski zawodnik uprawiający freediving (nurkowanie bezdechowe), wielokrotny rekordzista Polski, mieszkaniec Piaseczna znakomicie wypadł na zawodach organizowanych przez szejka Dubaju - Fazza Freediving Championship 2016. Zajął 9 lokatę.

Zawody owiane były tajemnicą. Nie wiadomo było o której zaczynały się starty, co ile minut startowali zawodnicy, ani ilu zawodników startowało w danej serii. Wiadomo było jedynie, że zawodnicy profesjonalni byli przemieszani z amatorami (przedstawicielami krajów zrzeszonych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej) i dziećmi. Uczestnicy nurkowali na głębokość ok 4 m, bez jakiegokolwiek sprzętu i wyposażenia nurkowego. Nie mieli nawet okularów. Wygrał ten, któremu udało się wstrzymać oddech jak najdłużej.
Najlepszy wynik osiągnął Serb Branko Petrovic, który wytrzymał pod wodą ponad 10 min. W pierwszej dziesiątce najlepszych freediverów znalazło się 2 Polaków. Na 3 miejscu z rewelacyjnym wynikiem 8 min 29 sek znalazł się Mateusz Malina, natomiast piaseczanin Tomasz Nitka zajął 9 lokatę, wstrzymując oddech na ponad 6 min!
Dla pierwszej dziesiątki zawodników przewidziano bardzo wysokie nagrody finansowe.
Gratulujemy!