17.01. o godz. 17 w pracowni plastycznej Communio Graphis przy ul. Pijarskiej 40 w Górze Kalwarii odbędzie się wernisaż rękodzieła Marianny Król.

Marianna Król urodziła się w małej wsi Samogoszcz położonej w gminie Maciejowice. Od 40 lat mieszka w Górze Kalwarii, ale wolne chwile chętnie spędza w rodzinnej miejscowości. Tam znajduje się mały drewniany dom, w którym się urodziła. Jego wnętrze zdobią „pająki” wiszące u sufitu, wycinanki na ścianach, bukiety zrobione z kwiatów z bibuły, kwiatów z tkaniny, obrazy zrobione metodą koronkową.

– Tradycja robienia kwiatów z tkaniny dziś prawie nie istnieje. Robi je może z 10 osób w Polsce – mówi artystka. – Koronka klockowa zanika, a kwiaty z bibuły przestały być modne, bo wyparły je ozdoby sprowadzane z Chin – dodaje. Wszystkie te wyroby wymagają umiejętności manualnych, cierpliwości i skupienia.

Zamiłowanie do twórczości ludowej i rękodzieła wyniosła z rodzinnego domu. Na kwiaty z tkaniny i koronki klockowej przyszedł czas nieco później. Robi je do dziś. - Sprawia mi to ogromną przyjemność a poza tym uspokaja i daje dużo satysfakcji – mówi.

Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego.
Wstęp wolny.
Zapraszamy.